Hakkımızda

Merhaba,

Eminim ki bu zamana kadar zeytin hakkında okuduğunuz tüm yazılar size zeytinin ve zeytinyağının faydalarını paragraflarca anlattı. Ya da tüm dinlerde ne kadar kabul gördüğünü, ne kadar kutsal bir ağaç/meyve olduğunu.

Elbette ki tüm anlatılanlara sonuna kadar katılıyorum. Ben size bugün zeytin ile ilgili başka bir hikaye anlatacağım bir mübadil torunu olarak. Aslında çok gerçek olan bir hikaye…

1920’lerin başlarında yapılan anlaşmadan sonra çıkan sonuç Türkiye’de yaşayan Rumlar ile Yunanistan’da yaşayan Türklerin yer değiştirmesi oldu. Bu değişimden benim ailem de çok fazla etkilendi. Bir sabah kalktılar her şeyi öylece bırakıp, sadece yanlarına canlarını alarak, sonunu bilmedikleri bir yolculuğa çıktılar. Onca yol, onca korku, onca acabanın sonunda Ayvalık’ta buldular kendilerini, yeni vatanlarında…

Babaannem o zaman beş yaşlarında var yok.  Burası artık "evimiz” dedi anneannesi 3 katlı bir Rum evini için, "ocağımız” da burası dedi çokkk büyük kadim zeytin ağaçlarını göstererek. O günden sonra "ev” o Rum evi oldu hepimiz için kuşaklarca, "ocağımız” da asırlık zeytin ağaçları.

Ve hep aşk ile yaşadık güzelim Ayvalık’ta, aşk ile büyüdük Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında, aşk ile çalıştık daima ve artık ocağımız dediğimiz zeytinlerimizin meyvelerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Aşk ile…

Sevgiler

CundaÖzlemi

E-Ticaret Sistemleri